Stavebné práce v zime - ako čeliť vlhkým škvrnám na stenách
19.11.2019, 13:41, Peter Štefančin
Prípad Huberta, žijúceho v Poznani ukazuje, že omietanie v zime sa nezaobíde bez problémov s mokrou omietkou. Podľa odborníkov je možné nahadzovať omietku v zime pri teplotách nie nižších ako je 15 ° C a pri neprekročení hranice vlhkosti nad 70%. V budove by mal byť zabezpečený vhodný ventilačný systém pre odvod vlhkosti.
Hubert má malý dom s plochou približne 120 m² pre neho a jeho rodinu. Keď bola budova uzavretá, okná a dvere boli namontované, začalo sa s omietkou. Dialo sa tak na konci októbra a začiatku decembra 2010, keď bola vonkajšia teplota nezvyčajne teplá pre toto ročné obdobie. Problémy začali keď zima prekvapila svojim kúzlom na začiatku decembra. Teploty sa držali na bode mrazu asi po dobu jedného mesiaca a boli sprevádzané obrovskými závejmi snehu. Topenie začalo v januári a presne v túto dobu sa na stenách Hubertovho domu objavili vlhké škvrny na stenách (pozrite sa na obrázok).
Na stavbách nízke teploty väčšinou spôsobujú fakt, že malta sa pomalšie spája a tuhne. Preto vznikol problém s mokrými fľakmi novo položenej malty. Pri vnútornej teplote 8 ° C bolo nemožné steny vysušiť. Všetko navyše zhoršovali nepriaznivé podmienky počasia.
Majiteľ domu sa rozhodol použiť kondenzačný odvlhčovač DH 751. Najprv bolo zariadenie umiestnené do tej najvlhkejšej miestnosti s rozmerom cca 10m2. Počas jedného týždňa vysúšania bolo v miestnosti nazbieraných asi 6-7 l vody každý deň. Pozornosť by sme mali venovať faktu, že čím vyššia je v miestnosti teplota a úroveň relatívnej vlhkosti, tým lepší výkon odvlhčovač podáva. V tomto prípade kolísala teplota v miestnosti okolo 5 - 8 ° C, čo je minimálna možná teplota, v ktorej môže zariadenie fungovať. V rovnakom čase kolísala teplota vonku medzi 0 - 8 ° C. Po týždennom použití odvlhčovača sa mokré škvrny začali zmenšovať.
Kondenzačný odvlhčovač Master DH 751 môže dosiahnuť výkon až k 46 litrom za deň pri teplote 30 ° C a relatívnej vzdušnej vlhkosti 80%. Tieto stroje sú vybavené panelom elektrik a vstavaným vlhkomerom. Signálna kontrolka indikuje hladinu kondenzátu a preto je možné ju včas vyprázdniť. Tieto odvlhčovače sú obvykle používané počas dokončovacích a renovačných prác.
Pre skrátenie sušiaceho procesu sa majiteľ rozhodol pre použitie ešte jedného odvlhčovača - Master DH 25, a to v inej miestnosti. S tak pokročilou úrovňou vlhkosti po celom dome je nevyhnutné použiť niekoľko odvlhčovačov pre docielenie dobrých výsledkov. Len použitie takých zariadení je jediným riešením pred príchodom teplého počasia. Vysúšanie pomocou kúrenia a ventilácie je zdĺhavý proces. Kondenzačné odvlhčovanie je oveľa efektívnejšie a ekonomickejšie. Navyše v tomto prípade boli ešte použité elektrické ohrievače Master B 3.3 pre zvýšenie výkonu odvlhčovačov a na zrýchlenie celého sušiaceho procesu. Použitie mobilného ohrievača je výborným riešením pred inštaláciou vykurovacieho systému v budove.
Pre ďalšie informácie o kondenzačných odvlhčovačov navštívte záložku odvlhčovače .
Diskusia: "Stavebné práce v zime - ako čeliť vlhkým škvrnám na stenách" | ||
---|---|---|
- Žiadne komentáre - | ||
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre |