Metódy prevencie vlhkosti. Ako sa vyhnúť hubám a plesniam v byte?
19.11.2019, 13:38, Peter Štefančin
Podľa expertov by sa mala priemerná vlhkosť v byte pohybovať medzi 45-55%. Každá odchýlka od tohto štandardu môže spôsobiť ťažkosti. Veľmi nízka hladina vlhkosti vytvára vzduch veľmi suchým. Na druhú stranu výrazné zvýšenie vlhkosti, ktoré trvá väčšinou dlhšiu dobu nezničí iba steny ako výsledok rastúcich plesní a baktérií, ale môže viesť k závažným zdravotným problémom.
Ako teda kontrolovať správnu hladinu vlhkosti v byte? Ako prvé je nevyhnutné nájsť zdroj vlhkosti a rozhodnúť sa ako odstrániť jej nadbytok. Maximálna vlhkosť zvyčajne nachádzame v budovách bez správnej termoizolácie alebo v novo zrekonštruovaných zariadeniach, kde steny stále obsahujú veľa vody po nedávnom dokončení stavebných prác. Slabá ventilácia (alebo dokonca nedostatok ventilácie) je často príčinou nadbytočnej vlhkosti. Pevne uzavreté plastové okná a dvere prepúšťajú veľmi málo čerstvého vzduchu do bytu a neefektívny ventilačný sytém nie je schopný dosiahnuť dostatočnú výmeny vzduchu.
Avšak je potreba pamätať na to, že obyčajné domáce práce prispievajú k zvýšeniu vlhkosti. Každodenné aktivity, ako je pranie, varenie, žehlenie, môžu spôsobiť nárast vzdušnej vlhkosti až na 80-90%. Za povšimnutie tiež stojí to, ako vyzerá kúpeľňa po tom, keď si dáme horúcu kúpeľ alebo sprchu. Malé kúpeľne, často bez okien, sušiarne, kde je veľa mokrej bielizne alebo aj málo vykurované šatne, to sú miesta, ktoré sú vhodné pre rast húb a plesní. To je bohužiaľ často sprevádzané nepríjemným zápachom.
Bývame často prekvapení, keď si namiesto bielej škáry v rohu vane všimneme čiernej plesne. Podobná vec sa stáva počas veľkého upratovania, keď odsunieme skriňu od steny a nájdeme na nej čiernu a zelenú pleseň. Huby a plesne majú rady vysokú hladinu vlhkosti, rovnako tak, ako tmavé, slabo ventilované miesta a prach.
Najväčším problémom sú plesne pre tých, ktorí sa ich výskytu už nemôžu zbaviť. Bohužiaľ jediným východiskom sú chemické látky alebo kompletné renovácie bytu. Je veľmi ťažké zbaviť sa húb, ktoré sú zarastené hlboko v stenách.
V prípade, že je nadbytočná vlhkosť výsledkom nedostatočnej izolácie budovy, stojí za to vykonať opatrenia, ktoré Vás ochráni pred ďalším rozvojom húb v byte. Zamerajte sa najmä na dobrý ventilačný systém a časté vetranie izieb. Aj tu vám môžu pomôcť odvlhčovače.
Odvlhčovače do domácností sú veľmi výkonné v menších miestnostiach, ako sú kúpeľne, garáže, sušiarne. Ich atraktívny vzhľad nezasahuje do estetickej stránky interiéru, vďaka čomu môžu byť použité aj na tých najelegantnejších miestach v dome. Sú zvyčajne malé, ľahké, ľahko prenosné a ich tichú prevádzku neobťažuje obyvateľov domu. Niektoré odvlhčovače pre domácnosti, ako je napr. Model DH720 sú dovybavené UV lampou, ktorá zabíja baktérie a bacily. Väčšina z nich obsahuje tiež aktívny karbónový filter pre absorpciu nepríjemných zápachov.
Je oveľa ľahšie predchádzať rozvoju húb a plesní v prípade, že je udržiavaná správna úroveň vlhkosti. Mali by sme tiež dbať na správnu ventiláciu, časté otváranie okien (iba v prípade, že vzduch vonku nie je príliš vlhký) a rovnako tak nám môžu byť nápomocné odvlhčovače, ktoré je dobré používať pravidelne.
Viac informácií o Odvlhčovač pre domácnosti môžete nájsť v záložke odvlhčovače.
Diskusia: "Metódy prevencie vlhkosti. Ako sa vyhnúť hubám a plesniam v byte?" | ||
---|---|---|
- Žiadne komentáre - | ||
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre |